Luka Stepančić odigrao je odličnu utakmicu / Foto:Hina

Spektakl u Splitu: Sjajna Hrvatska potopila Srbiju s 10 golova razlike u Spaladium Areni

Hrvatska je u prvoj utakmici na otvaranju Europskog prvenstva pred 12 tisuća navijača u Spaladium Areni razbila Srbiju i pobijedila rezultatom 32-22. Nažalost, nekoliko minuta prije kraja utakmice ozlijedio se Domagoj Duvnjak što je pokvarila sjajno raspoloženje. Samo je pitanje koliko je ozljeda ozbiljna.

Fantastična obrana, sjajni Luka Stepančić, Manuel Štrlek i Zlatko Horvat, te raspoloženi Mirko Alilović bili su ključ hrvatske pobjede na otvaranju prvenstva. Raspoloženim hrvatskim strijelcima pomagali su Cindrić, Duvnjak i Karačić koji su radili konfuziju u obrani Susjeda s istoka.

Sjajna je bila i hrvatska publika u Spaladium Areni, među kojima je bio i veliki broj hrvatskih navijača iz iseljeništva. Igračem utakmice proglašen je vratar Hrvatske Mirko Alilović.

rukomet hina
Obrana na čelu sa Mirkom Alilovićem je bila sigurna / Foto:Hina

Hrvatska je 25 minuta lomila Srbiju i tek je u samoj završnici prvog dijela uspjela ostvariti osjetniju prednost. U 25. minuti Hrvatska je vodila 10-9, da bi poluvrijeme zaključila serijom 4-0 i i s lijepih plus 5 (14-9) otišla na odmor. U nastavu susreta ‘kauboji’ su nošeni sjajnom atmosferom u Spaladium Areni ‘držali nogu na gasu’ i na koncu samo povećali prednost do konačnih +10.

Hrvatsku su do pobjede predvodili Luka Stepančić i Manuel Štrlek sa po šest golova, dok su Luka Cindrić i Zlatko Horvat zabili po četiri gola. Mirko Alilović je sakupio šest obrana, a Ivan Stevanović dvije obrane. Kod Srbije najefikasniji su bili Petar Nenadić sa šest, te Nemanja Zelenović s pet golova.

Izjava Line Červara

-Bili smo strpljivi, jaki u obrani i to nam se isplatilo. Srbija je od samog početka zaigrala vrlo disciplinirano, mi smo to prihvatili i sačekali trenutak kada smo se uspjeli odvojiti. Pobjeda je zaslužena i vrijedna, ali to je ipak samo jedna pobjeda, prva stepenica u našem naumu”, kazao je Červar, koji je kazao da Duvnjak ima ozljedom lista desne noge, koju je najbolji hrvatski igrač zaradio sredinom drugog dijela.

“Pobjedu je ipak zasjenila Duvnjakova ozljeda. Radi se o listu, a koliko je teška, znat ćemo tek nakon što obavi pregled. Mi smo ga taman željeli promijeniti trenutak prije ozljede, ali od velike buke u dvorani nismo uspjeli. Valjda je tako moralo bit”.

Hrvatska nakon Srbije igra u nedjelju protiv Islanda koji je s 24-22 slavio protiv Švedske.

“Za mene je pobjeda Islanda ipak iznenađenje. Igrali su puno međusobnih utakmica i Šveđani su veliku većinu dobili, pa su ih valjda potcijenili. Islanđani su se ranno odvojili na veliku razliku, a Šveđani, koji su odlična reprezentacija, ali imaju problem s visinom, nisu to mogli dostići. Island je vrlo kvalitetan protivnik i morat ćemo se izuzetno dobro pripremiti za njih. Naravno, ttrebat će nam i podrška gledatelja kao što je to bila danas, a to znači nevjerojatna”, zaključio je Červar.

Izjava trenera Srbije Cvetkovića

Bila je to prava muška utakmica, a rezultat je s obzirom na sve ipak malo previsok, izjavio je srpski rukometni izbornik Jovica Cvetković nakon poraza od Hrvatske (22-32) u Splitu.

“Nažalost, naši vratari nisu imali svoju večer, ali ne smijemo klonuti duhom, već što prije zaboraviti ovaj meč i odigrati znatno bolje protiv Islanda i Švedske. Čestitam Hrvatskoj na pobjedi, a i publici. Pokušali smo da pariramo Hrvatskoj, bilo je dobro nekih 20 minuta, ali imali smo problema s našim vratarima. Jednostavno, imali su premao obrana”, kazao je srpski izbornik.

Island iznenadio Švedsku

U drugom susretu Island je pobijedio Švedsku 26-24. Islanđani su sjajno otvorili utakmicu, poveli sa 8-2, a deset minuta prije kraja prvog poluvremena stigli i do prednosti od čak devet golova (14-5). Prednost Islanđana rasla je sve do 10 razlike (22-12) 20-ak minuta prije kraja. No, potom su Šveđani postigli šest pogodaka zaredom i stigli do 22-18, no na manje od četiri gola zaostatka stigli su tek u posljednjoj minuti kada su smanjili na konačnih 26-24.

Manuel Štrlek / Foto:Hina

Najefikasniji kod Islanda bio je Olafur Gudmundsson sa sedam golova, dok je Jim Gottfridsson postigao šest pogodaka za Švedsku.

Hrvatsku reprezentaciju u 2. kolu 14. siječnja očekuje utakmica protiv Islanda, dok se u drugom susretu sastaju Srbija i Švedska. Posljednje kolo na rasporedu je 16. siječnja, a hrvatski rukometaši će igrati protiv Švedske, a u drugom susretu igrat će Island i Srbija. Tri najbolje ekipe iz svake skupine nastavljaju natjecanje.