Ilustracija / Foto: Hina

NOVA POBJEDA: Hrvatski rukometaši svladali Bjelorusiju, pobjeda uz dosta mučenja

Hrvatska se dosta mučila u prvoj utakmici drugog kruga Europskog prvenstva protiv Bjelorusije. Pobjeda nad Bjelorusijom visila je do zadnjih trenutaka dramatične utakmice, kada je stvar u svoje ruke najprije uzeo Luka Cindrić a potom i Marko Kopljar postigavši golove za pobjedu Hrvatske od 25:23.

Hrvatska obrana ponovno nije bila ona prava. Dosta je “štekalo” i u napadu, pogotovu u drugom dijelu kada je na proradio Marko Mamić (5 golova), najbolji u redovima hrvatske momčadi.

Nakon fantastične atmosfere koja je vladala u Splitu, dvoboj protiv Bjelorusije nažalost, nije odigran u punoj zagrebačkoj Areni. Premda dvorana na Laništu prima 15,000 gledatelja, na tribinama se okupilo oko 10,000 navijača.

Manuel Štrlek / Foto:Hina

Hrvatska je izborila pobjedu nakon dramatične završnice u kojoj su Bjelorusi imali loptu na minus jedan 30 sekundi prije kraja. Srećom, nisu zabili. Hrvatska je kontrolirala utakmicu veći dio utakmice, no u samoj završnici je nepotrebno dozvolila Bjelorusima da se vrate u susret i umalo nam ‘ukradu’ bod.

Navijaci Hrvatske
Hrvatski navijači u Areni zagreb / Foto: Hina

U 24. minuti imali smo pet pogodaka viška (13-8) što je bila najveća prednost u prvom dijelu, a na odmor se otišlo s plus tri (15-12). U nastavku susreta Bjelorusija je nekoliko puta smanjila na samo dva gola zaostatka, pet minuta prije kraja i na svega pogodak zaostatka (23-22), da bi Uladzislau Kuleš 2:30 minute prije kraja izjednačio na 23-23. Minutu prije kraja Cindrić je zabio za 24-23, a srećom u zadnjem napadu Bjelorusi su pogriješili i Marko Kopljar je zabio za potvrdu pobjede.

Hrvatsku su do pobjede predvodili Luka Stepančić i Marko Mamić sa po pet golova, Luka Cindrić je zabio četiri, a Željko Musa i Zlatko Horvat po tri gola. Kod Bjelorusa Andrej Jurinok je zabio šest golova, dok je Vjačeslav Saldasenka imao 12 obrana.

Hrvatski igraci
Ipak zadovoljni hrvatski rukometaši nakon Bjelorusije / Foto: Hina

U prvom susretu iz naše skupine Norveška je svladala Srbiju sa 32-27 (17-17). Prvo poluvrijeme dvoboja bilo je izjednačeno, a posebno su efikansi bili napadi u prvih 15 minuta, nakon kojih su Norvežani vodili 12-9. Do kraja prvog dijela srpski rukometaši uspjeli su doći do izjednačenja. Odluka o pobjedniku pala je na početku drugog poluvremena. Srbi su poveli 18-17, ali su Norvežani serijom 5-0 stvorili prednost od četiri pogotka i bez poteškoća je održavali. U 52. minuti Norvežani su poveli sa 31-24 i osigurali pobjedu.

Polovicu pogodaka Norveške reprezentacije postigli su Sander Sagosen i Kristian Bjornsen, svaki po osam. Četiri pogotka postigao je Magnus Jondal, a po tri Bjarte Myrhol i Christian O’Sullivan. Najbolji strijelci Srbije bili su Žarko Šešum i Bojan Beljanski, svaki sa po pet pogodaka, dok je četiri postigao Darko Đukić.

Na ljestvici vode Norveška, Švedska, Hrvatska i Francuska sa po četiri boda, no Šveđani i Francuzi imaju utakmicu manje.

U idućem kolu Hrvatska će 20. siječnja igrati protiv Norveške, a prije toga će snage odmjeriti Švedska i Francuska.