Europska liga - Ilustracija / Foto: Hina

EUROPSKA LIGA: Dinamo deklasirao Fenerbahče, Eintracht slavio u Marseilleu, Rapid u Beču pobijedio moskovski Spartak

U susretu 1. kola D skupine Europske lige nogometaši Dinama su u Zagrebu slavili protiv turskog Fenerbahčea s 4-1 (2-0). Pogotke su za Dinamo postigli Ivan Šunjić (16), Izet Hajrović (27, 57) i Dani Olmo (60), dok je strijelac za istanbulsku momčad bio Roman Neustadter (48).

Hrvatski prvak je na Maksimiru došao do jedne od najvećih europskih pobjeda, iskoristivši opuštenost turskog doprvaka koji protiv Dinama nije postavio najjači sastav. No, Dinamo je posve zaslužio veliku pobjedu jer je zagrebačka momčad igrala motivirano, poletno,atraktivno i efikasno. Startna pobjeda Dinama u Europskoj ligi budi nade da bi Zagrepčani nakon skoro 50 godina mogli dočekati europsko proljeće.

Nogometaši Eintrachta pobijedili su na gostovanju Marseille 2-1 u susretu 1. kola H skupine Europske lige premda su od 59. minute igrali s igračem manje. Rangers je gostovanju kod Villarreala odigrao 2-2 uz asistenciju Borne Barišića, dok su Bešiktaš i Sevilla ostvarili uvjerljive pobjede.

Lucas Ocampos je doveo OM do vodstva već u trećoj minuti, međutim na otvaranju drugog dijela izjednačio je Lucas Torro nakon ubačaja iz kornera. Šest minuta kasnije gosti su ostali s igračem manje nakon što je Jetro Willesm pocrvenio zbog oštrog prekršaja nad Dimitrijem Payetom. Činilo se kako će Marseille iskoristiti igrača više, no pogodak su postigli gosti, a junak je postao Luka Jović svladavši Yohanna Pelea u 89. minuti.

Duje Ćaleta Car je odigrao cijeli susret za OM, dok Ante Rebić zbog ozljede nije nastupio za njemački sastav.

U drugom susretu iz ove skupine Lazio je pobijedio Apollon Limassol sa 2-1 Talijanski sastav je poveo u 14. minuti golom Luisa Albertoa nakon sjajne asistencije petom Caiceda. Na 2-0 je povisio Ciro Immobile iz kaznenog udarca u 84. minuti kojeg je izborio najbolji igrač utakmice Caicedo. U posljednjim trenucima susreta smanjio je Emilio Zelaya. Milan Badelj je za Lazio igrao do 61. minute, dok je Anton Maglica u gostujućim redovima igrao prvo poluvrijeme.

Villarreal i Rangers su u susretu skupine G odigrali sjajnu utakmicu sa četiri gola. Domaćin je vodio 1-0 i 2-1, ali su Škoti iščupali bod.

Španjolci su poveli već u 45. sekundi utakmice lijepim golom Carlosa Bacce sa 20-tak metara. Bio je to prvi udarac na utakmici i odmah gol. Rangers je izjednačio u 67. minuti preko Scotta Arfielda. Međutim, radost gostiju kratko je trajala i ‘Žuta odmornica’ je samo dvije minute kasnije stigla do novog vodstva, a strijelac je bio Gerard Moreno. Škoti se nisu predavali i Kyle Lafferty je izjednačio u 76. minuti na asistenciju Borne Barišića.

Barišić je igrao do 85. minute, dok Nikola Katić nije nastupio za Rangers.

U drugom susretu iz ove skupine Rapid je u Beču pobijedio moskovski Spartak sa 2-0. Domaćin je poveo u 50. minuti autogolom Artema Timofejeva. Merd Muldur je pucao glavom nakon ubačaja iz kornera, Aleksandar Maksimenko je obranio njegov udarac, ali je odbio loptu u Timofejeva od kojeg se odbila u gol. Na 2-0 je povisio Thomas Murg u 68. minuti. Mateo Barać je odigrao cijeli susret za Rapid, Manuel Martić je ušao u igru u 85. minuti, dok Ivan Močinić nije nastupio.

Bešiktaš je na otvaranju skupine I pobijedio Sarpsborg 08 sa 3-1. Turci su Norvežne, koji su izbacili Rijeku, slomili u drugom dijelu golovima Ryana Babela (51), Enza Roca (69) i Jermaina Lensa (82). Kristoffer Zachariassen je smanjio u četvrtoj minuti sudačke nadoknade. Domagoj Vida nije nastupio za Bešiktaš. U drugom susretu Genk je pobijedio Malmo 2-0.

U skupini K Dynamo Kijev i Astana su odigrali 2-2 nakon što su gosti izjednačili u petoj minuti sudačke nadoknade. Strijelci za Dynamo bili su Viktor Cigankov (11) i Denis Garmaš (45+2), a za goste Marin Aničić (21) i Kristoffer Zachariassen (90+5).

Josip Pivarić je igrao cijeli susret za domaćine, dok je Marin Tomasov za Astanu igrao od 88. minute. U drugom susretu Rennes je pobijedio Jablonec sa 2-1.

U skupini L Chelsea je na gostovanju u Solunu pobijedio PAOK 1-0, a pogodak odluke zabio je Willian u sedmoj minuti. Mateo Kovačić nije nastupio za ‘Bluese’. U drugom susretu BATE Borisov je u Budimpešti pobijedio MOL Vidi sa 2-0.

U skupini J pobjede su ostvarili Sevilla i Krasnodar. Sevilla je deklasirala Standard sa 5-1, dok je Krasnodar na gostovanju u Turskoj pobijedio Akhisarspor 1-0.

Dosta iznenađenja

Nogometaši Arsenala, Milana, Celtica, Bayer Leverkusena i Sportinga izborili su pobjede u susretima prvog kola Europske lige.

Arsenal je u Londonu u susretu E skupine bez većih problema pobijedio ukrajinsku Vorsklu Poltava sa 4-2. Golove za ‘Topnike’ zabili su Pierre-Emerick Aubameyang (32, 56), Danny Welbeck (48) i Mesut Ozil (75), dok su golove za goste postigli Volodimir Česnakov (77) i Vjačeslav Šarpar (90+4)

U drugom susretu Sporting je pobijedio Karabag sa 2-0, a golove su zabili Raphinha (54) i Jovane Cabral (88). Filip Ozobić je za Karabag odigrao cijeli susret.

Bayer Leverkusen je u susretu iz A skupine na gostovanju pobijedio Ludogores 3-2 nakon što je domaćin vodio 2-0.

Bugarski sastav je sjajno ušao u susret i nakon prvih pola sata vodio je 2-0 golovima Claudia Keserua (8) i Marcelinha (30). Nadu gostima vratio je Kai Havertz u 38. minuti, a Bayer se potpuno vratio u susret u 63. minuti kada je Isaac Kiese Thelin zabio za 2-2. Sedam minuta kasnije gosti su zabili i treći pogodak potpuno okrenuvši rezultat, a strijelac je ponovo bio Havertz. Tin Jedvaj nije nastupio za goste.

U drugom susretu iz A skupine Zurich je na gostovanju pobijedio AEK Larnacu sa 1-0.

U susretu 1. kola skupine B Salzburg je na gostovanju pobijedio RB Leipzig sa 3-2. Gosti su imali vodstvo 2-0, potom je Leipzig izjednačio, no Austrijanci su u završnici stigli do tri boda.

Gosti su nakon prvog poluvremena vodili 2-0 golovima Munasa Dabbura (20) i Amadoua Haidare (22), no Nijemci su u nastavku uspjeli izjednačiti preko Konrada Laimera (70) i Yussufa Poulsena (82). Ipak, pobjedu Salzburgu donio je Frederik Gulbradsen u 89. minuti. Marin Pongračić je za goste igrao cijeli susret.

U drugom dvoboju Celtic je pobijedio Rosenborg sa 1-0, a pogodak odluke zabio je Leigh Griffiths u 87. minuti. Filip Benković je igrao cijeli susret za Celtic, dok Jozo Šimunović nije nastupio.

U skupini C Slavija je u Pragu pobijedila Bordeaux sa 1-0 golom Jaromora Zmrhal (35). Toma Bašić nije nastupio za francuski sastav jer su ga zaboravili prijaviti za Europsku ligu.

Kopenhagen i Zenit su odigrali 1-1. Gosti su poveli u 44. minuti golom Robert Maka, a izjednačio je Sotiriou u 64. minuti.

U skupini F Milan je teškom mukom pobijedio F91 Dudelange sa 1-0, a pogodak odluke zabio je Gonzalo Higuain (59).  Alen Halilović je zaigrao za goste u posljednje tri minute, dok je Ivan Strinić još uvijek izvan stroja zbog problema sa srcem

Olympiacos i Real Betis su odigrali bez golova.