U odlučujućem meču Delbonis pobjedio Karlovića i Argentina osvojila Davis Cup

Zahvaljujući pobjedi Federica Delbonisa nad Ivom Karlovićem 6-3, 6-4, 6-2 u petom, odlučujućem meču finala Davis Cupa argentinska je reprezentaciju u petom pokušaju stigla do svog prvog trijumfa u ovom natjecanju.

Juan Martin del Potro je velikim preokretom u dvoboju s Marinom Čilićem, u kojem je prebrisao zaostatak od dva seta, omogućio 26-godišnjem Delbonisu da se prometne u junaka argentinskog trijumfa, što je ovaj iskoristio na najbolji mogući način. Inspiriran onime što je vođa njegove momčadi napravio u petosatnom maratonskom obračunu s Čilićem, Delbonis je u meču života odigrao kao da je već više puta bio u takvoj situaciji.

Nažalost, Ivo Karlović još jednom u svom gradu nije uspio odigrati meč na razini onih u kojima je znao svoje suparnike izluđivati svojim servisim, volejima i bekend slajsom. Naišao je na inspiriranog Delbonisa koji je za sve imao spreman odgovor.

Argentinac je do prvog ‘breaka’ u meču stigao u šestom gemu prvog seta i to mu je bilo dovoljno za osvajanje prve dionice. U drugom setu je Karlović propustio priliku za ‘break’ u šestom gemu, spasio dvije prilike Delbonisa u sedmom, ali je ponovno bio pod pritiskom i popustio u devetom. Nakon samo 84 minute igre Argentina je stigla na korak do pehara o kojem su sanjali generacijama.

Kad je napravio ‘break’ za 2-1 u trećem setu, argentinski je san počeo dobivati jasne obrise. Karlović se borio, ali štogod napravio, Delbonis je u transu izvlačio nemoguće. Drugim ‘breakom’, za 5-2 u trećem setu, Delbonis je u trans bacio svoje suigrače, Diega Maradonu i tisuće argentinskih navijača koji nisu uzalud proputovali tisuće kilometara do Zagreba. Nakon dva sata i devet minuta dvoboja, kad je posljednja lopta završila izvan granica igrališta, pao je na leđa i čekao pobjednički zagrljaj suigrača.

Argentinci su se još jednom pokazali noćnom morom za hrvatsku reprezentaciju i Ivu Karlovića, koji je vjerojatno završio reprezentativnu karijeru bez ijedne pobjede protiv argentinskih tenisača. Jedan je set dijelio Marina Čilića od najvećeg trijumfa u karijeri, toliko blizu je i Hrvatska bila, ali i ostala drugom naslovu pobjednika Davis Cupa. Bio je to četvrti dvoboj s Argentincima i četvrti poraz Hrvata. Planirano slavlje na Jelačićevom trgu otkazano je i prije nego li je peti meč počeo, kao da su organizatori naslutili konačan ishod. Nažalost, bili su u pravu.

Finale je veliki uspjeh ove generacije, ali kad borbu za trofej izgubiš kod kuće, onda je bol dvostruko intenzivnija, pogotovo u okolnostima u kojima je poraz doživljen. Nakon 20 trijumfa u mečevima u kojima su u posljednji dan ušli s vodstvom 2-1, hrvatski su tenisači prvi put poraženi, prvi su put izgubili oba nedjeljna dvoboja.

Poraz Marina Čilića od Juana Martina del Potra djelovao je demoralizirajuće na cijelu momčad. Nažalost, ni Ivo Karlović nije bio izuzet od toga. Šteta, jer bio bi to idelan scenarij za oproštaj “diva sa Šalate” od Davis Cupa. San koji je ostao neostvaren. Kao i onaj argentinski, sve do ove nedjelje u zagrebačkoj Areni, kad su se konačno probudili i podigli veliki srebrni trofej.

HRVATSKA – ARGENTINA 2-3

NEDJELJA, 27. studenog

Ivo Karlović (HRV) – Federico Delbonis (Arg) 3,6, 4-6, 2-6

Marin Čilić (HRV) – Juan Martin del Potro (Arg) 7-6 (4), 6-2, 5-7, 4-6, 3-6

SUBOTA, 26. studenog

Marin Čilić/Ivan Dodig (HRV) – Juan Martin del Potro/Leonardo Mayer (Arg) 7-6 (2), 7-6 (4), 6-3