Poljska u polufinalu: Bielecki i Wyszomirski izbacili Hrvatsku

Hrvatska muška rukometna reprezentacija nije se uspjela plasirati u polufinale olimpijskog turnira u Rio de Janeiru. Izgubila je u četvrtfinalu od Poljske 27:30 (14:18).

Po sedam golova za Hrvatsku postigli su Luka Stepančić i Ivan Čupić, dok su kod Poljske briljirali Karol Bielecki s 12 pogodaka i vratar Piotr Wyszomirski s 15 obrana.

Hrvatska će tako ostati na tri osvojene olimpijske medalje u rukometu, zlatima iz Atlante 1996. i Atene 2004. te bronci iz Londona 2012., dok će Poljska u borbu za medalje, piše HRT. U petak će u polufinalu igrati protiv Danske, dok će se u drugom polufinalu sastati Francuska i Njemačka.

Protiv reprezentacije koju su prije malo više od pola godine svladali s 14 razlike (37:23) u odlučujućoj utakmici za prolazak u polufinale Europskog prvenstva na njezinom terenu hrvatski rukometaši podbacili su prvenstveno u fazi obrane, te nisu uspjeli oploditi velike pobjede protiv Danske (27:24) i Francuske (29:28) u skupini.

Od samog početka utakmice dalo se naslutiti kako će utakmica biti neizvjesna, igralo se gol za gol sve do 18. minute kada je Duvnjak golom iz protunapada prvi put doveo Hrvatsku u vodstvo od dva gola razlike – 11:9. Nažalost, tada naši igrači nisu uspjeli iskoristiti nekoliko napada za povećanje prednosti na tri razlike, razbranio se drugi poljski vratar Wyszomirski, a zatim su i Poljaci počeli pogađati iz svih pozicija pa su serijom 6:0 u 24. minuti poveli s 15:11. Dvije minute prije odlaska na odmor bilo je i pet razlike za Poljsku (18:13), Čupić je uspio smanjiti na 18:14, a Duvnjakov udarac u posljednjoj sekundi za smanjenje na 18:15 zaustavila je vratnica.

Nastavak je počeo još lošije za Hrvatsku, Poljaci su otišli na šest razlike (20:14), a Horvat je pri tom rezultatu promašio i sedmerac pa se činilo kako će Poljska lako do pobjede. Ipak, kod rezultata 21:16 za Poljsku uslijedila je serija Hrvatske 4:0, pogotke su postizali Kopljar, Duvnjak, Slišković i Štrlek, a s tri obrane pridonio je i Stevanović.

No, da ne dođe do potpunog preokreta pobrinuo se Karol Jurecki koji je sam svojim golovima držao Poljsku u prednosti. Ipak, nakon jedne greške Poljaka u trenucima kada su bili bez golmana Štrlek je u 52. minuti pogodio praznu mrežu za 25:25, a neodlučeno je bilo sve do četiri minute prije kraja. Tada su se ključnim pokazali grubi prekršaji za isključenja Stepančića i Gojuna zbog kojih je Hrvatska završnicu odigrala s igračem manje na terenu. Poljaci su tu situaciju iskoristili, zabili tri gola i pobjegli na nedostižnih 29:26 minutu prije kraja.

Odgovornost za ovaj poraz je isključivo moja, nešto nisam napravio kako treba, a mislim da se radi isključivo u psihološkoj pripremi igrača, rekao je nakon poraza od Poljske izbornik rukometaša Željko Babić.

Taktička priprema nije bila upitna, ali mentalno sam negdje pogriješio. Nismo bili opušteni, bili smo spori kao blato, sporih i predvidljivih kretnji, a tu je moja krivnja kao izbornika. Bili smo favoriti u ovoj utakmici, bili smo u odličnoj formi koja ne može nestati za dan i pol. Jednostavno, nisam ih uspio opustiti za ovo četvrtfinale, možda sam se ja trebao više smijati, sada stvarno ne znam. Ako stručne službe Saveza procijene da sam puno pogriješio otići ću, ali mislim da se izbornik ne mijenja nakon jednog lošeg natjecanja, prihvatio je odgovornost Babić, dodavši kako i njega čudi da u prvom poluvremenu nismo napravili nijedan prekršaj.

HRVATSKA – POLJSKA 27:30 (14:18)
Future Arena
HRVATSKA: Stevanović, Pešić; Duvnjak 5, Stepančić 7, Kopljar 1, Gojun, Horvat, Karačić, Štrlek 4, Čupić 7, Mamić 1, Slišković 1, Brozović 1, Kozina
POLJSKA: Szmal, Wyszomirski; Lijewski 7, Jachlewski 1, Krajewski, Bielecki 12 (3), Wisniewski 1, B. Jurecki 1, M. Jurecki, Jurkiewicz 2, Syprzak 2, Daszek 4, Kus, Szyba
SUCI: Geipel i Helbig (Njemačka)
SEDMERCI: Hrvatska 4/6, Poljska 3/3
ISKLJUČENJA: Hrvatska 4 minute, Poljska 4 minute