Njemačka prvak svijeta! Naslov joj donio Götze pogotkom u produžecima

Odluka o prvaku pala tek u drugom produžetku

mgoetze umanjeno
Njemački heroj Mario Götze

Njemačka je na Maracani nakon velike drame pobijedila Argentinu (1:0) i osvojila naslov svjetskog prvaka! Elfu je to četvrti osvojeni naslov Svjetskog prvaka.

U izjednačenom ogledu pobjedu momčadi Joachima Löwa donio je Mario Götze pogodivši mrežu Romera tek u drugom produžetku, u 113. minuti.

Inače, junak Götze je ušao u igru u 88. minuti umjesto Miroslava Klosea, napadača koji je također obilježio ovo prvenstvo postavši igrač s najviše pogodaka na SP-ima.

Tuga u Argentini je golema jer na priliku za naslov čekali su 24 godine. Ipak, uz Nijemce veselili su se i posrnuli domaćini Brazilci koji ne bi mogli podnijeti slavlje Gauča u njihovu dvorištu.

Neopisivo slavlje zavladalo je na ulicama njemčkih gradova kada je talijanski sudac označio kraj utakmice i pobjedu Njemačke protiv Argentine. U trenutku kada je Mario Götze zabio za, pokazalo se kasnije, zlata vrijedan zgoditak, prolomila se erupcija oduševljenja. Sirene automobila, trube i ranije pripremljeni vatromet, koji je zaparao nebo, označile su njemačko osvajanje četvrte titule prvaka svijeta.

Zasluženo. Posve zasluženo. Čestitamo Njemačka!

Kolumbijski napadač James Rodriguez osvojio je Zlatnu kopačku za šest postignutih golova na Svjetskom prvenstvu u Brazilu. Zlatna lopta za najboljeg igrača prvenstva pripala je napadaču Argentine Lionelu Messiju, dok je najbolji vratar Nijemac Manuel Neuer. Francuz Paul Pogba proglašen je najboljim mladim nogometašem SP-a. Momčad Kolumbije osvojila je nagraadu Fife za “fair-play”.