ATP BASEL: Marin Čilić pokorio i Nishikorija za 16. naslov u karijeri

Najbolji hrvatski tenisač Marin Čilić pobjednik je ATP turnira serije 500 u Baselu, gdje je u nedjeljnom finalu sa 6-1, 7-6 (5) svladao petog tenisača svijeta Japanca Keija Nishikorija za jedan sat i 37 minuta.

Čilić je za svoj prvi naslov na turnirima serije 500, a 16. u karijeri zaradio 387.100 eura i 500 bodova koji su ga približili nastupu na završnom turniru osmorice najboljih tenisača svijeta u Londonu, jer se sada nalazi na 9. mjestu, posljednjem koje vodi u O2 Arenu, i ima 210 bodova više u odnosu na najbližeg pratitelja Čeha Tomaša Berdycha.

Marinu je ovo bilo 27. finale u karijeri, a drugo protiv Nishikorija, u kojem je ponovno bio bolji, baš kao i prije dvije godine u meču za naslov pobjednika US Opena u New Yorku.

S dva ‘breaka’ je Marin za samo 26 minuta stigao do prvog seta. U drugom je setu propustio sedam prilika za ‘break’ te morao spašavati jedine tri prilike Japanca u desetom gemu, koje su ujedno bile i set-lopte. Odluka o pobjedniku pala je u ‘tie-breaku’ u kojem je Čilić propustio prvu meč-loptu kod 6-4 kada je bio na servisu, ali je potom Nishikori napravio dvostruku pogrešku i završio dvoboj.

Najbolji hrvatski tenisač se trijumfom u Baselu vratio i u Top 10, na deseto mjesto godišnje ATP ljestvice.

Marinu Čiliću slijedi nastup na turniru Masters 1000 serije u Parizu, gdje je kao 9. nositelj slobodan u prvom kolu, a u drugom bi mogao na Ivu Karlovića koji za suparnika u prvom dvoboju ima igrača iz kvalifikacija.