Tijesna pobjeda Croatie Mainz u spektakularnom derbiju protiv Bošnjaka

HNK Croatia Mainz – SNK Bošnjak Mainz | 5:4 (3:2)

croatia mainz  (17)
Zajednička slika za Fenix momčadi Croatie Mainz i Bošnjak Mainz

U najavi utakmice mainzerska Croatia je pozvala navijače jedne i druge momčadi na susjedski derbi, koji se igrao na igralištu Croatie. Obećavao se spektakl, ali ipak nitko se nije mogla nadati spektaklu kakav se dogodio. Pođimo redom: Pred nešto više od stotinjak navijača, koji unatoč jako niskim temperaturama nisu propustili ovaj derbi, utakmica je počela uz zajedničko fotografiranje za Fenix dvaju prijateljskih momčadi.

croatia mainz  (14)
HNK Croatia Mainz sa igračima, trenerima i upravom

Na terenu sportsko nadmetanje je stavljeno ispred prijateljstva tako da, iako nije bilo grubih prekršaja, obje momčadi su jasno dale do znanja da susjedski derbi nije obična utakmica već borba za bodove prijatelja i susjeda na tablici. Šteta što sudac nije bio na razini derbija. Iritirao je igrače obiju momčadi i pretjerivao u čudnim odlukama. Nezapamćen broj žutih kartona, te dva crvena kartona (po jedan za svaku momčad) nisu prava slika borbene ali nikako grube utakmice.

Krenula je Croatia s dvije vrhunske prilike, koje nisu bile iskorištene. Kako je to inače običaj u nogometu, protivnik to znalački koristiti preko neugodnog Nermina Gegića koji zabio vodeći pogodak za momčad Bošnjaka. U 18. minuti ipak Anto Živko koristi individualnu pogrešku obrane Bošnjaka za izjednačenje rezultata. Deset minuta kasnije Marko Pušić iz slobodnog udarca precizno pogađa za 2:1 hrvatske momčadi. Ipak u 39. minuti Bošnjak ponovno preko Gegića, koji se nakon slabe procijene obrambenih igrača Croatije sam našao pred golom Temimovića, izjednačuje. Kada su se svi nadali sučevom zvižduku, igrač utakmice Tomislav Badrov dovodi Croatiju u vodstvo nakon što mu je Pušić izvrsno centrirao loptu.

Drugo poluvrijeme nije započelo najbolje za Croatiju. Agresivna igra Bošnjaka u 58. minuti opet izjednačuje. Gegić iz slobodnog udarca pronalazi usamljenog Majdankića koji glavom sigurno pogađa za novo izjednačenje. Ipak samo pet minuta kasnije Ivica Parlov, koji je u 54. minuti ušao za borbenog debitanta Sebastiana Skarku, volejem šalje loptu u mrežu nakon asistencije Badrova.

Tada slijedi nervozan nastavak utakmice u kojoj se sudac potpuno izgubio. Najprije pregrubo griješi kada nepotrebno daje crveni karton igraču Bošnjaka a potom, deset minuta kasnije, svoju grešku ispravlja isključenjem grača Croatije i sviranjem jedanaesterca kojeg ipak sjajni vratar Croatije Enes Temimović brani, jednako kao i odbijanac iz istog pokušaja sa pet metara udaljenosti.

Obrana Croatie ponavlja grešku pet minuta kasnije kada sudac opet svira novi jedanaesterac. Ovaj put Temimović je bio nemoćan i rezultat je 4:4. Igralo se još neizvjesnih deset minuta, u kojoj je hrvatska momčad iskoristila jednu kardinalnu pogrešku protivnika. Anto Živko svojim drugim, inače 21. pogotkom ove sezone, donosi pobjedu i tri nova boda za sedmo mjesto Croatije u ovoj sezoni sa zaostatkom od sedam bodova od trećeplasiranog Heidesheima. (Josip Žeravica)

Temimović – Dujmović(68. K. Parlov), Pušić, Žeravica, Piazza(80. Schwarz) – Wirbelauer, Ursić – Skarka(54. I. Parlov), Badrov, Živko – Kolak