Španjolci u dramatičnoj završnici slomili Hrvatsku

U susretu 4. kola C skupine EuroBasketa hrvatska košarkaška reprezentacija je u Cluju izgubila od Španjolske 73-79 upisavši prvi poraz na prvenstvu.

Hrvatska će nakon ovog poraza zauzeti drugo mjesto u skupini bez obzira na ishod posljednjeg kola protiv Češke, dok je Španjolska osigurala ‘jedinicu’ i uz Sloveniju ostala jedina neporažena momčad na prvenstvu.

Hrvatska je odlično otvorila utakmicu. Povela je 8-0, a potom imala 10-1 i 13-3. Međutim, Španjolska je do konca prve četvrtine nadoknadila zaostatak i povela 21-20. U drugoj četvrtini Španjolci su imali plus 10 (38-28), a na odmor se otišlo rezultatom 38-32.

Početak drugog poluvremena ponovo je pripao hrvatskoj vrsti koja je od -6 stigla do vodstva 44-43. U jednom trenutku imali smo i 54-50, a na odmor uoči posljednje četvrtine otišlo se s hrvatskim vodstvom 54-53.

U posljednjoj četvrtini držali smo se do četiri minute prije kraja kada je Španjolska kod minusa 62-63 načinila 6-0 i pobjegla na 68-63. Minutu i 32 sekundi prije kraja Španjolcu su nas vratili u život s dvije tehničke (Pau Gasol, Sergio Scariolo) koje je Šarić pretvorio u četiri koša s linije slobodnih bacanja smanjivši na 67-68. Imali smo i napad za vodstvo, no nažalost promašili smo dva šuta. Rodriguez je potom zabio za 70-67, a Bogdanović je 30 sekundi prije kraja pogodio za minus jedan (69-70). Rubio je potom realizirao dva bacanja za 72-69, a Bogdanović brzo zabio za 71-72. San Emetrio je u idućem napadu realizirao nova dva bacanja (74-71), a Bogdanović pogriješio nakon čega je priči bio kraj. Na koncu je završilo 79-73.

Najefikasniji igrači u hrvatskim redovima bili su Dario Šarić sa 18 koševa i 13 skokova, Bojan Bogdanović sa 15 koševa, Marko Popović sa 11, te Marko Tomas sa 10 koševa. Španjolce su predvodili Ricky Rubio sa 13, Fernando San Emetrio sa 12 i Pau Gasol sa 11 koševa.

U srijedu je u našoj skupini dan odmora, a u četvrtak su na rasporedu susreti posljednjeg kola. Hrvatska će odmjeriti snage protiv Češke, a još se sastaju Španjolska – Mađarska, te Crna Gora – Rumunjska.