Ilustracija - Arhivska fotografija Luke Modrića u dresu Real Madrida / Foto:RMT

POVIJESNA NOĆ U KIJEVU: Real došao do trećeg naslova zaredom – Modriću je to čak četvrti naslov prvaka Europe

Nogometaši Reala osvojili su Ligu prvaka nakon što su u finalu u Kijevu slavili protiv Liverpoola s 3-1 (0-0). Pogotke su za Real dali Karim Benzema (51) i dvostruki strijelac Gareth Bale (64,84 ), dok je za Liverpool pogodio Sadio Mane (55) na dodavanje Dejana Lovrena. Za dva od tri gola Reala izravni krivac je bio tragičar utakmice njemački vratar Loris Karius.

Luka Modrić je odigrao cijelu utakmicu za Real, Mateo Kovačić je ostao na klupi “Kraljevskog kluba”, a Lovren je odradio svih 90 minuta za Redse. Kapetanu hrvatske reprezentacije Modriću to je čak četvrti naslov prvaka Europe, a Kovačiću treći, dok je Lovren 19. hrvatski igrač koji je od neovisnosti nastupio u finalu Lige prvaka.

Realu je to rekordni 13. naslov europskog prvaka i treći zaredom, dok je Liverpool ostao na pet naslova. Real je u odličnom finalu, s izvrsnim drugim dijelom u kojem su pali svi golovi, došao do naslova i nastavio niz nepobjedivosti u finalima. Junak dvoboja bio je Velšanin dvostruki strijelac Bale, a tragičar vratar Karius, koji je napravio dvije nevjerojatne pogreške.

Liverpool nije imao ni sreće jer je u 30. minuti zbog ozljede ramena nakon nekažnjenog starta Ramosa igru morao napustiti njihov najbolji igrač Salah. Utakmici će se pamtiti i po jednim od najčudnijih i jednim od naljepših golova u povijesti finala – za prvi je zaslužen Karius, a za drugi Bale.

Real je počeo sa istom momčadi koja je lani u finalu razbila Juventus (4-1), ali je utakmicu bolje počeo Liverpool, pa je vratar Real Keylor Navas već na početku utakmice morao dvaput istrčavanjem spašavati svoj gol. U 15. minuti po prvi puta je zaprijetio Real, a udarac Ronalda otišao je pored vrata.

U 23. minuti Kostarikanac Navas brani snažan udarac mladog Arnolda, a u 28. minuti uslijedio je veliki udarac za Liverpool jer je u dvoboju sa Ramosom teže ozlijedio rame najbolji igrač Liverpoola Mohamed Salah. Salah je u suzama napustio travnjak, a u 35. minuti zaplakao je i branič Reala Daniel Carvajal, koji je zbog ozljede pete također morao izaći iz igre – drugu godinu zaredom u finalu Lige prvaka. U sudačkoj nadoknadi pokušao je i Benzema, ali je to bio kraj prvog dijela koji je sjajno započeo, a završio u rastrganoj igri i ozljedama.

Drugo poluvrijeme započelo je pogođenom gredom Isca nakon velike pogreške Lallane, ali Real nije imao sreće. No, zato je imao u 51. minuti kada su Španjolci poveli jednim od najčudnijih golova u povijesti finala. Bio je to poklon vratara Liverpoola Lorisa Kariusa koji je pokušao dodati rukom loptu svom igraču, a Realova “devetka” Karim Benzema bio je lukav, presjekao je dodavanje i ugurao loptu u mrežu. Vodstvo “Kraljevskog kluba” trajalo je svega četiri minute.

Za gol je zaslužan Lovren, koji je visoko skočio nakon kornera i spustio loptu do Manea, a Senegalac s dva metra lako pogađa nogom za izjednačenje.  U 60. minuti Karius se barem djelomično iskupljuje za primljeni gol obranivši opasan šut Isca, kojeg je odmah potom zamijenio Bale. Upravo je Velšanin u svom prvom kontaktu s loptom po ulasku u igru u 64. minuti postigao jedan od najljepših golova u povijesti finala. Marcelo je ubacio visoku loptu s lijeve strane, a Bale je iznimno atraktivnim visokim škaricama pogodio pod samu gredu.

Utakmica je u drugom poluvremena postala odlična, a u 70. minuti Mane je udarcem s 20tak metara pogodio vratnicu. U 74. minuti Robertson u posljednji trenutak blokira Ronalda koji je bio u mat-situaciji za gol, a u 84. minuti Bale postiže i drugi gol na utakmici, gol za koji je opet krivac vratar Karius, koji je udarac Velšanina s više od 35 metara propustio u mrežu. U trećoj minuti sudačke nadoknade šansu Reala spriječio je gledatelj koji je upao u teren i spriječio Ronalda u akciji za gol.