Arhivska snimka Danijela Subašić/ Foto Hina

Njemački mediji: Kakav triler, kakav drama, kakvo ludilo – uz heroja Danijela Subašića i tragičnog heroja Kaspera Schmeichela, heroj je i Ivan Rakitić

Hrvatsko veselje i Danska žalost, jedan je od naslova u njemačkim medijima koji opširno pišu o nogometnom trileru u Nižnji Novgorodu u kojem je Hrvatska pobjedom na jedanaesterce izborila četvrtfinala Svjetskog prvenstva u Rusiji.

Ugledni Frankfurter Algemaine Zeitung (FAZ) na svojim sportskim stranicama piše kako je Hrvatska pobijedila u nogometnom trileru te da je junak hrvatske pobjede bio vratar Monaca Danijel Subašić koji je obranio čak tri jedanaesterca.

Za FAZ, tragičan heroj utakmice bio je danski vratar Kasper Schmeichel koji je najprije obranio jedanaesterac Luki Modriću 4 minute prije kraja, te tako izborio produžetke za svoju momčad. Potom je obranio još dva jedanaesterca (Badelju i Pivariću), ali sve to od Schmeichela nije bilo dovoljno za plasman Danske u četvrtfinale SP.

FAZ vidi Hrvatsku kao kandidata za osvajanje naslova SP u Rusiji jer, po njihovu pisanju, Hrvatska ima najbolji duo svjetskog prvenstva Luku Modrića i Ivana Rakitića.

-Bilo je teško, ali zaslužili smo četvrtfinale, izjava je hrvatskog izbornika Zlatka Dalića koju prenosi FAZ koji piše kako je hrvatska predsjednica Kolinda Grabar Kitarović bila na tribinama i bodrila svoju momčad, čijim igračima je kasnije i ponaosob čestitala u svlačionici.

Kakav triler, kakav drama, kakvo ludilo – Hrvatska je porazila Dansku u nokaut fazi na jedanaesterce, piše najtiražniji njemački dnevni list Bild Zeitung. Uz dvojicu vratara heroja koji su obilježili utakmicu Hrvatske i Danske, Bild pridodaje i trećeg heroja utakmice. A to je Ivan Rakitić, bivši igrač Schalkea, koji je smireno realizirao zadnji kazneni udarac i tako odveo svoju momčad u četvrtfinale SP u Rusiji, piše Bild.

Lokalni frankfurtski mediji ističu odličnu igru napadača Eintrachta Ante Rebića nad kojim je napravljen jedanaesterac 4 minute prije kraja utakmice, ali kojeg nije uspio realizirati hrvatski superstar Luka Modrić.

-Luka Modrić i Co slavili su ulazak u četvrtfinale Svjetskog prvenstva. Odlučujući jedanaesterac realizirao je Ivan Rakitić i Hrvatska je po prvi put nakon 1998. godine ponovno među najboljih osam momčadi svijeta, ponavljaju u svojim jutarnjim izvješćima novinari najslušanijeg frankfurtskog radija Hit Radio FFH kojeg sluša i većina od 20 tisuća Hrvata u Frankfurtu.

Za FFH nema dileme tko je junak utakmice: -U trileru u Nižnji Novgorodu junak večeri je bio hrvatski vratar Daniel Subašić koji je obranom triju jedanaesteraca postao heroj svoje nacije, donosi FFH.

Jednako kao i većina ostalih njemačkih medija, i FFH donosi kako je 40 851 gledatelja, nakon dva brza zgoditka na početku utakmice, uglavnom gledadalo 120 minuta tvrde i na trenutke dosadne utakmice u kojoj Hrvatska nije ponovila svoju dobru igru iz prethodnih triju nastupa na SP u Rusiji.