Pobjedom nad Mađarskom Hrvatska ponovno svjetski prvak u vaterpolu / Foto:FaH

Na krilima Sukna i Garcie, Hrvatska do titule svjetskog prvaka u vaterpolu

Hrvatska muška vaterpolska reprezentacija osvojila je naslov svjetskog prvaka nakon što je u finalu SP-a u Budimpešti svladala domaćina Mađarsku sa 8-6 (4-0, 0-2, 2-2, 2-2).

Tri gola za Hrvatsku postigao je Sandro Sukno, dva Javier Garcia, a po jednoga Marko Macan, Luka Lončar i Maro Joković. Za Mađarsku je tri gola postigao Marton Vamos, a po jednoga Bela Torok, Kristian Peter Hanhercz i Balasz Erdelyi.

Za Hrvatsku je to drugi naslov u povijesti, točno 10 godina nakon Melbournea 2007. kada je u finalu također svladala Mađarsku.

Ovo je šesta uzastopna medalja za Hrvatsku na svjetskim prvenstvima, uz zlata iz Melbournea i Budimpešte, “barakude” su osvojile i tri uzastopne bronce (Rim 2009, Šangaj 2011, Barcelona 2013) dok je prije dvije godine u Kazanu osvojila srebro.

Hrvatska je utakmicu otvorila savršenom prvom četvrtinom koju je dobila sa 4-0. U igri izabranika Ivice Tucka sve je funkcioniralo, obrana je u potpunosti zaustavila suparnike spriječivši ih u realizaciji sve tri situacije s igračem više, dok je raznovrsnost u napadu u potpunosti izludila Mađare. Sukno je već u prvom našem napadu uplivao iza leđa suparnika i pogodio za vodstvo, uslijedio je gol Lončara s igračem više, pa realizacija Jokovića da bi odličnu prvu četvrtinu golom s igračem više zaključio Macan. Istina, Hrvatska je imala i sreće jer su Mađari kod 2-0 u istom napadu s igračem više dva puta pogodili okvir gola, Bijač je kod drugog udarca odbio loptu u gredu.

U drugoj četvrtini hrvatski napad je upao u krizu, razbranio se mađarski vratar Nagy, dok su Vamos i Torok s dva pogotka smanjili na 4-2. Dvije i pol minute prije kraja poluvremena Hrvatska nije imala niti sreće jer je pogodila dvije grede u istom napadu.

Sukno i Garcia

Mađari u prve dvije četvtine nisu iskoristili niti jednu od pet situacija s igračem više u bazenu, no Erdelyi je početkom treće zabio iz šeste situacije i smanjio na 4-3, potom Hrvatska nije iskoristila dva puta igrača više u istom napadu. Prvo je Garcia pogodio vratnicu, a nakon što se lopta odbila u ruke našim igračima sreće nije imao niti Joković. Hanhercz je potom pogodio za 4-4, no nakon tog pogotka sreća se ponovno okrenula na hrvatsku stranu. Nakon 12 uzastopnih neiskorištenih napada, Javier Garcia je zabio dva napada zaredom, a oba se puta lopta odbijala od ruku mađarskih braniča i varala Nagyja. Hrvatska je mogla na odmor prije posljednjih osam minuta i s tri gola prednosti, ali je udarac Buljubašića 33 sekunde prije istrka vremena trećeg dijal odsjeo na vratnici.

Ipak, kapetan Sukno je golom s igračem više pet minuta prije kraja odveo Hrvatsku na 7-4, no Mađarska se odbila predati, Vamos je s dva pogotka zaredom uspio primaknuti Mađarsku na 7-6 tri minute prije kraja, ali ponovno je odgovorio Sukno golom za 8-6 2:23 minute prije kraja. Kada je Vamos promašio 1:10 minuta prije kraja u situaciji s igračem više za Mađarsku postalo je jasno kako će Hrvatska osvojiti naslov prvaka.

Utakmici u Budimpšeti nazočio je i predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković, s potpredsjednicom Vlade i ministricicom gospodarstva, poduzetništva i obrta Martinom Dalić, potpredsjednikom Vlade i ministrom graditeljstva i prostornoga uređenja Predrag Štromar te državnom tajnicoma Središnjeg državnog ureda za šport Janicom Kostelić.

Predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković, koji je u Budimpešti prisustvovao pobjedi hrvatske vaterpolske reprezentacije protiv domaćina Mađarske u finalu Svjetskog prvenstva (8-6), izjavio je kako su ovakvi uspjesi hrvatskih sportaša najbolja promocija zemlje.

“Ovo je sjajan rezultat. Čestitam momcima, izborniku, cijelom savezu. Ovo je još jedna potvrda kako je hrvatski vaterpolo godinama u svjetskom vrhu. Nakon 10 godina osvojili su još jedno zlato u predivnom ambijentu tradicionalnog središta mađarskog vaterpola. Mislim da ni igrači sami nisu sanjali onakvu prvu četvrtinu. Mogu biti presretni i s onakvom sjajnom utakmicom u polufinalu protiv Srbije u kojoj su pokazali odlučnost do posljednjeg trena. Vaterpolo je već desetljećima jedan od najtrofejnijih hrvatskih sportova i ovakvi rezultati će privlačiti mlade da budu budući prvaci. Povećali smo sredstva za sport jer nema te promidžbene kampanje koja može nadomjestiti trenutke kada je cijeli hrvatski narod uz naše vrhunske sportaše”, rekao je Plenković nakon finala u Budimpešti.

Brončanu medalju osvojila je Srbija koja je u susretu za treće mjesto svladala Grčku sa 11-8 (5-3, 2-1, 3-3, 1-1).

MAĐARSKA – HRVATSKA 6-8 (0-4, 2-0, 2-2, 2-2)

MAĐARSKA: Nagy, At. Decker; Torok 1, Hanhercz 1, Zalanki, Vamos 3, Hosnyanszky, Ad. Decker, Gor-Nagy, Erdelyi 1, Varga, Mezei, Harai

HRVATSKA: Bijač, Marcelić; Macan 1, Fatović, Lončar 1, Joković 1, Buljubašić, Vukičević, Bušlje, Sukno 3, Krapić, Šetka, Garcia 2

IGRAČ VIŠE: Mađarska 4-11, Hrvatska 3-9

PETERCI: Mađarska -, Hrvatska –

SUCI: Severo (Italija) i Alexandrescu (Rumunjska)