Liga prvaka – U 2. pretkolu LP Rijeka igra protiv velškog The New Saintsa

Hrvatski nogometni prvak Rijeka doznao je ime suparnika u 2. pretkolu Lige prvaka. Bit će to velški The New Saints.

Velški prvak je u uzvratnom susretu 1. pretkola na gostovanju nakon produžetaka pobijedio gibraltarskog prvaka Europu 3-1 nadoknadivši domaći poraz 1-2. The New Saintsi ili skraćeno TNS su 90 minuta slavili 2-1, anuliravši tako zaostatak iz prvog dvoboja, a potom su u produžetku zabili za prolaz.

Gosti su već u prvom poluvremenu vodili 2-0 golovima Ivana Moye (37-ag) i Scota Quigleyja (41). U 53. minuti Europa je smanjila pogotkom Liama Walkera iz kaznenog udarca izjednačivši rezultat iz prve utakmice. No, potom su uslijedile tri minute kaosa koje su odlučile utakmicu. Europa je od 57. do 59. minute ostala bez dva igrača i tako gostima širom otvorila vrata prolaza.  U 57. minuti je pocrvenio Kike Gomez zbog oštrog prekršaja, dok je Alex Quillo dobio žuti zbog prigovora. No, samo minutu kasnije Quillo je zaradio još jedan žuti karton, a time i crveni. Zanimljivo, Gomez i Quillo su bili strijelci u prvoj utakmici koju je Europa dobila.

Europa je i s dva igrača manje uspjela dogurati do produžetka, no u 104. minuti je Quigley zabio za 3-1 nakon čega je TNS mirno priveo susret kraju.

The New Saintsi su najtrofejniji velški sastav sa rekordnih 11 titula prvaka. Međutim, dodajmo kako vodeći velški klubovi nastupaju u engleskim ligama. U Premiershipu nastupa Swansea City, u Championshipu Cardif City, a u nižim ligama Newport County, Wraham…

TNS je osvojio naslov velškog prvaka posljednjih šest godina i svaki put zapeo u 2. pretkolu LP. Izbacivali su ih danski Midtjylland, švedski Helsingborgs, poljska Legia, slovački Slovan iz Bratislave, te mađarski Videoton i ciparski APOEL. Samo jednom su stigli do trećeg pretkola Lige prvaka i to 2010. kada ih je zaustavio Anderlecht s dvije pobjede (3-1, 3-0).

Prvu utakmicu Rijeka će igrati kod kuće 11. ili 12. srpnja, a uzvrat je 18. ili 19. srpnja.

Prvak Kosova Trepča’89 je zaključio svoju europsku avanturu s dva poraza od prvaka Farskih otoka Vikingura. Nakon 2-1 u prvom susretu, Vikingur je u Mitrovici slavio 4-1. Utakmicu je prelomilo isključenje Bleranda Kurtishaja u 33. minuti. Gosti su igračem više zabili četiri gola, a domaćin je tek ublažio poraz. Strijelci za Vikingur bili su Anghel (37), Islami (40-ag) i Vatnhamar (52, 59), dok je utješni gol za Trepču zabio Hasani u 65. minuti.

U drugom pretkolu Vikungur će igrati protiv islandskog FH-a.

U 2. pretkolo plasirao se i prvak Malte Hibernians koji je sa 2-0 i 1-0 pobijedio estonski FCI Tallinn. U idućoj rudni igrat će protiv RB Salzburga.

Dalje idu i armenski Alašket i sjevernoirski Linfield.