Juve preokretom u četvrtfinale, Basel iznenadio u Manchesteru ali City ide dalje

Aktualni europski doprvak Juventus plasirao se u četvrtfinale Lige prvaka nakon što je u Londonu pobijedio Tottenham 2-1 poslije 2-2 iz prve utakmice.

Nakon što je u Torinu izvukao 2-2, Tottenham je na Wembleyu pred svojim navijačima vodio 1-0 i imao još niz sjajnih prilika, no Juve je u drugom dijelu okrenuo rezultat i izborio nastavak natjecanja.

Pogodak za Tottenham zabio je Heung-Min Son u 39. minuti, a rezultat su okrenuli Argentinci Gonzalo Higuain (64) i Paulo Dybala (68). Hrvatski reprezentativac Mario Mandžukić zbog ozljede bedrenog mišića lijeve noge nije niti doputovao u London.

Tottenham je imao priliku tek drugi put u svojoj povijesti izboriti plasman u četvrtfinale Lige prvaka. To mu je do sada uspjelo jedino 2011. kada je u osmini finala prošao Milan, ali je potom u četvrtfinalu ispao od Real Madrida. Londonski sastav je i ovoga puta bio korak do prolaza protiv jednog talijanskog sastava, ali nevjerojatni Juventus se izvukao iz ponora.

Tottenham je apsolutno dominirao u prvom poluvremenu i mogao je uvjerljivije voditi. Spursi su u prvih 45 minuta imali četiri sjajne prilike, a samo je Son tri puta mogao svladati Buffona. Koreanac je već u trećoj minuti imao odličnu priliku. Na lijevoj strani je prošao Barzaglia i pucao s desetak metara iskosa, ali je Buffon sjajno obranio. U 15. minuti ‘zicer’ je imao i Harry Kane koji je prošao Chiellinija, a zatim zaobišao i Buffona i iskosa s desne strane promašio prazna vrata. U 20. minuti ponovo je priliku imao Son. Pucao je glavom iz blizine, ali je Buffon ponovo obranio.

Svoju dominaciju Tottenham je okrunio u 39. minuti kada je Son napokon svladao Buffona. Trippier je ubacio s desne strane, a Son nespretno reagirao, ali dovoljno dobro da postigne pogodak.

U prvom poluvremenu bila su i dva sporna trenutka. Poljski sudac je vrlo lako mogao dosuditi kazneni udarca za oba sastava. U 13. minuti je Chiellini s poda igrao rukom, dok je u 17. minuti Vertonghen ‘pokupio’  Douglasa Costu u prodoru. I dok je Chiellinijeva ruka bila dvojbena, prekršaj domaćeg stopera je bio očit i poljski sudac Szymon Marciniak je teško oštetio torinsku ‘Staru damu’.

U drugom poluvremenu prvi je zaprijetio Juve, ali je Dybala u 61. minuti loše pucao. Tri minute kasnije gosti su se vratili u igru. Lichtsteiner je ubacio s desne strane, Khedira prebacio loptu glavom do Higuaina koji je zabio za 1-1. U 68. minuti već je bilo 2-1 za talijanskog prvaka. Higuain je sjajnom asistencijom kroz ‘srce’ suparničke obrane uposlio sunarodnjaka Dybalu koji je izbio sam ispred Llorisa i majstorski zabio za vodstvo.

U završnici susreta uslijedila je opsada Juventusova gola. Sijevalo je sa svih strana. Pucali su Eriksen, Son, Dembele i Kane, ali nisu uspjeli svladati Buffona. Najbliže golu bio je Kane koji je u 89. minuti uzdrmao vratnicu i tako propustio priliku izboriti barem produžetak.

Bio je to prvi domaći poraz momčadi Mauricija Pochettina u posljednjih 16 utakmica. Zadnji klub koji je slavio na stadionu Wembley bio je West Hama (3-2) u listopadu prošle godine.

Basel iznenadio u Manchesteru

Nogometaši Basela iznenadili su Manchester City u uzvratnoj utakmici osmine finala Lige prvaka odigranoj u srijedu na gradskom stadionu u Manchesteru, ali unatoč pobjedi 2-1 (1-1) nisu uspjeli izboriti mjesto u četvrtfinalu, u koje se zahvaljujući uvjerljivom 4-0 trijumfu u prvoj utakmici plasirala vodeća momčad engleskog prvenstva.

Pogotke za pobjedu Basela postigli su Elyounoussi (17) i Lang (71), a jedini strijelac za Manchester City bio je Gabriel Jesus (8).

Iako je Pep Guardiola u početnu postavu uvrstio samo dvojicu igrača iz sastava koji je u Baselu slavio sa 4-0 i trasirao put prema četvrtfinalu, Manchester City je već u 8. minuti došao do prvog pogotka. Bio je to mat u tri poteza. Leroy Sane je na desnoj strani pronašao Bernarda Silvu, Portugalac je poslao prizemnu loptu koja je prošla kroz noge dvojice obrambenih igrača Basela i pokraj vratara Vaclika, pa je Gabrielu Jesusu ostao jednostavan posao da pošalje loptu u nebranjenu mrežu.

Gostujuća momčad nije ostala obeshrabrena brzim pogotkom. Basel se u Manchester došao nadigravati, što se momčadi Raphaela Wickyja isplatilo u 17. minuti. Riveros se probio u kazeni prostor po lijevoj strani i odlučio pucati. Njegov pokušaj završio je u bloku, ali se lopta sretno odbila do Mohameda Elyounoussija koji je snažnim udarcem sa desetak metara svladao Caludija Brava za izjednačenje.

Bilo je još obećavajućih akcija i pokušaja na obje strane, ali u prvom poluvremenu više nismo vidjeli nijedan pogodak.

U nastavku je i dalje domaća momčad imala premoć u posjedu lopte, ali nije bilo konkretnijih pokušaja prema vratima Basela. Za razliku od Guardiolinih izabranika, švicarska momčad je svoje prilike znala pretvoriti u pogotke. Naizgled bezazlenu akciju izveo je Basel u 71. minuti. Strijelac prvog pogotka Mohamed Elyounoussi primio je loptu na desnoj strani. Pratio ga je Michael Lang, utrčao u kazneni prostor, pravovremeno dobio loptu te preciznim i snažnim udarcem pogodio bliži kut Claudija Brava.

Tako je Basel postao prva momčad od prosinca 2016. godine koja je uspjela pobijediti Manchester City na njegovom stadionu. Guardiolina momčad već je u prvoj utakmici osigurala plasman u četvrtfinale, a Švicarcima ostaje utjeha da su se od Lige prvaka oprostili pobjedom, njihovom trećom u gostima u ovoj sezoni elitnog europskog klupskog natjecanja.

MANCHESTER CITY – BASEL 1-2 (1-1)

MANCHESTER. Stadion: City of Manchester – 50.000 gledatelja; Sudac: Pavel Kralovec (Češka).

Strijelci: 1-0 Gabriel Jesus (8), 1-1 Elyounoussi (17), 1-2 Lang (71)

Žuti kartoni: Gabriel Jesus (Man. City); Lacroix (Basel)

Crveni karton: –

MANCHESTER CITY: Bravo – Danilo, Stones, Laporte, Zinčenko – Gundogan (od 66. Diaz), Yaya Toure, Foden (od 89. Adarabioyo) – Bernardo Silva, Gabriel Jesus, Sane

BASEL: Vaclik – Suchy, Frei, Lacroix – Lang, Serey Die, Zuffi, Riveros – Bua (od 68. Stocker), Oberlin (od 74. van Wolfswinkel), Elyounoussi

TOTTENHAM – JUVENTUS 1-2

LONDON. Stadion Wembley – 84.500 gledatelja; Sudac:  Szymon Marciniak (Poljska);

Strijelci: 1-0 Son (39), 1-1 Higuain (64), 1-2 Dybala (68)

Žuti kartoni: Vertonghen, Alli, Dembele / Pjanić, Sandro, Benatia, Chiellini

Crveni kartoni: –

TOTTENHAM: Lloris – Trippier, Sanchez, Vertonghen, Davies – Dembele, Dier (od 74. Lamela), Eriksen – Alli (od 86. Llorente), Kane, Son

JUVENTUS: Buffon – Barzagli, Benatia (od 61. Lichtsteiner), Chiellini, Sandro – Khedira, Pjanić, Matuidi (od 60. Asamoah) – Dybala, Higuain (od 83. Sturaro), Costa