Ispali i košarkaši: Bogdanović i Hezonja nedovoljni za polufinale

Hrvatski košarkaši nisu se uspjeli plasirati u polufinale olimpijskog turnira u Rio de Janeiru. U dramatičnom su četvrtfinalu izgubili od Srbije 83:86 (19:20, 19:13, 14:34, 31:20).

Hrvatski igrači sjajno su odigrali prvo poluvrijeme, pogotovo u obrani, te su na poluvrijeme otišli s prednosti od 38:32. Izvrstan je bio Bojan Bogdanović koji je postigao 16 koševa u prvih 20 minuta uz šut za tricu 4:5. U obrani su naši igrači odlično zatvarali prodore srpskih igrača, jedino je problematičan bio obrambeni skok, ali niti to nije mnogo pomoglo srpskoj reprezentaciji.

Nažalost, u drugom poluvremenu situacija se promijenila, hrvatskog Bogdanovića u obrani je preuzeo Stefan Marković koji nije dopuštao da lopta uopće dođe do našeg najboljeg strijelca, a u takvoj situaciji ostali hrvatski igrači nisu se snašli, prečesto su gubili lopte pa se Srbija potpuno razigrala u napadu. Proradio je šut Bogdana Bogdanovića koji je 14 od svojih 18 koševa postigao u trećem dijelu, proradila je i suradnja Miloša Teodosića s centrima koji su se uspijevali ubacivati iza leđa naše obrane pa je Srbija u trećoj četvrtini postigla 34 poena, dva više nego u cijelom prvom poluvremenu.

Stoga se na odmor uoči posljednjih 10 minuta otišlo sa 14 razlike u korist Srbije (52:66). No, hrvatski igrači se nisu predali, ponovno su zaigrali čvršće u obrani, Mario Hezonja pogodio je nekoliko trica i tri minute prije kraja bilo je samo jedan razlike za Srbiju (75:76). Tada je Hezonja ispalio jednu nerezonsku tricu, s druge strane Raduljica je zabio za 75:78, a potom su trice za izjednačenje promašili Simon i Bogdanović.

Treću šansu za izjednačenje imao je Luka Babić, no on je 48 sekundi prije kraja zakasnio sa šutom za tricu kojim je mogao izjednačiti, da bi se potom ušlo u završnicu s mnoštvom slobodnih bacanja. Srpski igrači pogodili su osam od 10 slobodnih bacanja u posljednjih pola minute, dok su hrvatski pogodili osam od devet sve dok Bogdanović 2,1 sekundu prije kraja nije namjerno promašio drugo slobodno bacanje, do lopte je u skoku stigao Dario Šarić, ali nije je uspio izbaciti do slobodnog igrača koji bi imao priliku tricom odvesti susret u produžetak, prenosi HRT.

Bojan Bogdanović ponovno je bio najbolji kod Hrvatske s 28 koševa, Mario Hezonja je dodao 16, dok je kod Srbije najbolji bio Bogdan Bogdanović s 18 ubačaja.

Hrvatskoj će tako i dalje jedina košarkaška medalja ostati srebro iz Barcelone 1992. Ovo je treći poraz u četvrtfinalu, nakon Australije u Atlanti 1996. i Španjolske u Pekingu 2008.

U šest utakmica odigranih u Riju ostvarili su tri pobjede, protiv Španjolske, Brazila i Litve, te tri poraza, od Argentine, Nigerije i Srbije.

Srbija će u polufinalu u petak igrati protiv Australije, dok će u drugom polufinalu igrati SAD i Španjolska. Bit će to repriza posljednja dva olimpijska finala.

HRVATSKA – SRBIJA 83:86 (19:20, 19:13, 14:34, 31:20)
Arena Carioca 1
HRVATSKA: Babić 4, Krušlin, Stipčević, Simon 8, Hezonja 16, Šarić 7, Ukić 4, Planinić 6, Bilan 10, Šakić, Arapović, Bogdanović 28
SRBIJA: Teodosić 9, Simonović, Bogdanović 18, Marković 12, Kalinić 6, Nedović, Birčević, Raduljica 12, Jokić 12, Štimac, Jović 9, Mačvan 8
SUCI: Rižik (Ukrajina), Vazquez (Portoriko), Garcia (Španjolska)
ŠUT UKUPNO: Hrvatska 23-51 (45 posto), Srbija 29-71 (41 posto). ŠUT ZA DVA: Hrvatska 16-32 (50 posto), Srbija 21-48 (44 posto). ŠUT ZA TRI: Hrvatska 7-19 (37 posto), Srbija 8-23 (35 posto). SLOBODNA BACANJA: Hrvatska 30-38 (79 posto), Srbija 20-25 (80 posto). SKOK: Hrvatska 39 (29 obrana+10 napad), Srbija 35 (21+14). ASISTENCIJE: Hrvatska 16, Srbija 22. IZGUBLJENE LOPTE: Hrvatska 18, Srbija 10. OSVOJENE LOPTE: Hrvatska 3, Srbija 10. BLOKADE: Hrvatska 0, Srbija 2. PREKRŠAJI: Hrvatska 28, Srbija 31