Foto Hina

Hrvatski košarkaši podbacili u najvažnijoj utakmici EP, Bogdanović nije mogao sam

Rusija je slavila u osmini finala protiv Hrvatske sa 101:78.

Hrvatska muška košarkaška reprezentacija na drugom je EuroBasketu zaredom završila nastup porazom u osmini finala, u Istanbulu je bolja od Hrvatske bila Rusija sa 78-101 (25-23, 21-19, 26-15, 21-29).

Prije dvije godine u Lilleu po Hrvatsku je bila kobna Češka koja je pobijedila sa 80-59, a i u Istanbulu se ponovila slična situacija. Hrvatska je u prvoj eliminacijskoj utakmici potpuno podbacila, osim Bojana Bogdanovića niti jedan igrač nije bio raspoložen za igru. Posebno je uočljiv bio izostanak učinka Darija Šarića, on je u pet utakmica u skupini imao prosjek od 7.4 skokova i 2.8 asistencija, a u nedjelju je sakupio samo dva skoka i jednu asistenciju.

Nerješiva enigma za hrvatsku obranu bio je Aleksej Šved koji je utakmicu završio sa 27 koševa i 12 asistencija, dok je Bogdanović susret završio sa 28 pogodaka.

Nakon utakmice izbornik Aco Petrović objasnio je uzroke poraza:

”Nažalost, komentar utakmice je veoma jednostavan – energetski se nismo pojavili na utakmici. Način na koji smo igrali prvih 20 minuta je uvjetovao rasplet, dozvolili smo lagani ulazak Šveda, lagane cutove i lagana dodavanja, ne može se igrati na takav način. Nakon prvih 20 minuta otišli smo na odmor ranjeni nakon koša Mozgova, počeli smo promašivati i ”silovati” i igra se raspala. Rusija je zasluženo slavila”, rekao je Petrović.

Gdje je nestala energija hrvatske reprezentacije?

”Veoma je teško odgovoriti na to pitanje, jesu li to aveti prošlosti ili nešto drugo, ne znam. Prilično smo lako poentirali u početku, ali onoga trenutka kada dozvolite toliko lakih poena, oni se razigraju i koriste prednosti koje im je ta energija dala. Mislim da je ovo pitanje psihološke barijere. Pokušali smo izbiti to na poluvremenu, ali promašili smo sve u prvih nekoliko minuta i dozvolili da odu na 10 razlike.”

Petrović se također složio sa novinarskom konstatacijom kako jedan od razloga poraza leži i u lošoj partiji Darija Šarića. Ni Petrović nije znao pronaći racionalno objašnjenje Šarićeva lošeg izdanja:

-Ne znam je li on na sebe natovario psihološko breme koje ga ubija. Činjenica je, ja ga ne krivim, ove godine nije bio prvi u zafrkanciji kao prije. On je odrađivao svoje obaveze, ali nije to bio onaj Šarić od prije godinu dana. Zatvorio se u sebe, pokušao sam doprijeti do njega, ali nisam uspio, izjavio je Petrović.

Na pitanje je li veće razočaranje ovaj poraz ili poraz od Srbije na Olimpijskim igrama Petrović je odgovorio:

-Večeras je veće razočaranje. Mi smo prošle godine bili na jednu loptu, imali smo jednu crnu rupu od pet minuta. Ovo je prvi put otkad sam ja ovdje da nam se igra raspala, rekao je hrvatski izbornik koji priznaje da nije očekivao ovakav poraz.

Najbolji hrvatski igrač Bojan Bogdanović nije krio razočarenje zbog poraza:

-Nismo imali htijenje, volju i želju. Iz godine u godinu gubimo ovakve utakmicu i padamo na istim stvarima, a te stvari nisu taktika nego želja i ponos. Mi očito nemamo ponosa i krvi u sebi, kazao je Bogdanović odgovarajući kako će i dalje igrati za reprezentaciju ako ga budu pozivali.