Foto Hina

Hrvatska poražena u velikoj drami: Norveška u finalu Svjetskog prvenstva!

Rukometaši Hrvatske ostali su bez finala Svjetskog prvenstva u Francuskoj, nakon što su u petak u Parizu poraženi od Norveške sa 25-28 u produžetku, u dvoboju prepunom preokreta, u kojem je norveški vratar Bergerud obranio sedmerac Zlatku Horvatu u posljednjoj sekundi regularnog dijela.

Norveški je vratar zasluženo proglašen igračem utakmice, a Horvat će vjerojatno još dugo pamtiti polufinale u pariškom Bercyju i sedmerac za finale.

Hrvatska je odlično otvorila polufinale protiv Norvežana. Obrana je odlično funkcionirala, a o napadačkoj raznovrsnosti svjedočili su pogoci Horvata, Kontreca i Duvnjaka. Norvežani su više od osam minuta čekali na prvi pogodak, tako da je Hrvatska nakon 11 minuta vodila 4-1.

Do 15. minute naši su rukometaši i dalje držali tri pogotka prednosti (6-3), ali se ona u samo dvije minute istopila. Proradila je norveška kontra i Hansenov vanjski šut pa su u 17. minuti Norvežani prvi put poveli (6-7). Musa i Stepančić su s dva pogotka vratili vodstvo našim rukometašima, kad je uslijedilo osmominutno sušno napadačko razdoblje Babićeve momčadi u kojem su Norvežani serijom 4-0 otišli na +3 (8-11).

S obzirom na to kako je Hrvatska djelovala u završnici prvog poluvremena, vodstvo Norvežana od dva pogotka (10-12) na poluvremenu bio je dobar rezultat za drugi dio dvoboja.

Pogoci Mamića i Horvata iz sedmerca za 12-12 u 33. minuti nagovijestili su bolje izdanje Hrvatske u nastavku. Zahvaljujući probojnom Marku Mamiću i fenomenalnom Ivanu Pešiću naši su rukometaši u 45. minuti ponovno imali dva pogotka prednosti (18-16). No, neumorni Norvežani su novi preokretom u posljednjih deset minuta ušli s minimalnom prednošću (18-19). Od 52. do 55. minute Pešić je zaključao vrata, a Štrlek, Horvat i Kontrec varali Bergeruda pa je Hrvatska za posljednjih pet minuta stvorila dva gola viška (22-20).

Nažalost, do isteka 60. minute Norveška je mreža ostala mirovati, a Bjornsen i Sagosen su pogodili za 22-22. No, Hrvatskoj je ostalo 55 sekundi za posljednji napad. Pod prijetnjom pasivnog napada i na isteku regularnog dijela utakmice, Željko Musa je dobio loptu na crti i u posljednjoj sekundi izborio sedmerac. Zlatko Horvat je u rukama imao gol za finale, ali je Bergerud zaustavio njegov udarac i Norvežane ostavio u igri za njihovo prvo veliko finale.

Iako je ovakav rasplet donio psihološku prednost norveškim rukometašima, produžetak su bolje otvorili Hrvati. Mamić i Horvat su pogodili za vodstvo 24-22 u 63. minuti. Uslijedio je novi preokret. Do isteka prvog dijela produžetka Norvežani su uspjeli izjednačiti. U preostalih pet minuta Norvežani su postigli četiri pogotka, a Hrvatska samo jedan, za konačnih 25-28.

Horvat je sa šest pogodaka bio najbolji strijelac Hrvatske, Mamić je postigao pet golova, a Duvnjak, Stepančić i Musa po tri. Ivan Pešić je obranio osam udaraca, Ivan Stevanović tri. Norvežane je do pobjede predvodio vratar Bergerud sa 16 obrana, Myrhol sa šest pogodaka i Bjornesen sa pet.

Hrvatski san o petom finalu na svjetskim prvenstvima i prvom na velikim natjecanjima nakon EP-a 2010. godine rasplinuo se u pet minuta drugog dijela produžetka, a Norvežani su osigurali prvu medalju na velikim natjecanjima. Hoće li biti srebrna ili zlatna odlučivat će protiv domaćina u nedjelju (17.30 sati), a našim rukometašima ostaje manje od 24 sata za oporavak i subotnja (20.45 sati) borba za broncu protiv Slovenije.