Hrvatski košarkaši (ILUSTRACIJA) / Foto Hina

EuroBasket: Hrvatska tricama preskočila Rumunjsku

Hrvatska muška košarkaška reprezentacija u susretu je 2. kola skupine C u Cluju na EuroBasketu ostvarila drugu pobjedu svladavši domaćina Rumunjsku sa 74-58 (20-12, 22-17, 15-13, 17-16).

Početak utakmice izgledao je kao da je Hrvatska zakasnila u Polyvalent dvoranu u Cluju, jer su domaćini u prve četiri minute krenuli sa 10-0. Trice su ubacili Mandache i Moldoveanu, a onda je dva puta pod obručem poentirao i Baciu. S druge strane, hrvatski reprezentativci promašivali su šutove iz neizrađenih situacija, a usto su i gubili lopte, pa je izbornik Aleksandar Petrović bio prisiljen pozvati minutu odmora.

Petrović nje na parketu ostavio početnu petorku, a Ukić, Bogdanović, Simon, Šarić i Planinić su se ipak uspjeli “resetirati” i vrlo brzo uhvatiti rezultatski priključak. Kada su s klupe ušli Popović, Žorić, pa i Bender, Hrvatska je preuzela kontrolu rezultata. Pokretljivom obranom naši su reprezentativci prisilili Rumunje na šutove za tri, no nakon dva pogotka na samom početku do kraja prve četvrtine domaći su promašili svih devet preostalih pokušaja. S druge strane, Hrvatsku je odlično služio vanjski šut, dobra obrana donijela je i lagane poene iz protunapada te je naša reprezentacija nevjerojatnom serijom od 28-2 stigla do vodstva 28-12.

Do kraja utakmice Hrvatska je bez većih problema održavala stečenu prednost. Kada bi Rumunji i priprijetili povratkom neizvjesnosti smanjujući na 10-ak razlike, uslijedio bi dalekometni pogodak Hrvata. Naši su reprezentativci susret okončali s daleko boljim postotkom šuta za tricu nego za dvicu. Pogodili su 12 od 20 šutova za tricu (60 posto), a samo 9 od 24 za dvicu (38 posto).

Bojan Bogdanović je sa 21 košem predvodio Hrvatsku, dok je Vlad Moldoveanu ubacio 14 poena za Rumunjsku.

Pobjedom protiv Rumunjske Hrvatska je praktički osigurala jedno od prva četiri mjesta u skupini koja vode u osminu finala.

Nakon dva kola po dvije pobjede u skupini C imaju Hrvatska i Španjolska, po pobjedu i poraz Crna Gora i Češka, a dva poraza Rumunjska i Mađarska.

U 3. kolu Hrvatska će u ponedjeljak od 16.45 sati igrati protiv Crne Gore.

HRVATSKA – RUMUNJSKA 74-58 (20-12, 22-17, 15-13, 17-16)

HRVATSKA: Krušlin 6, Popović 9, Simon 4, Šarić 11, Ukić 7, Žorić 10, Planinić 1, Bender 3, Buva, Ramljak 2, Tomas, Bogdanović 21

RUMUNJSKA: Mandache 9, Petrisor, Paliciuc 7, Moldoveanu 14, Nicolescu 4, Calota 4, Olah 8, Nicoara, Cate, Torok 3, Baciu 6, Kuti 3

ŠUT: Hrvatska 21-44 (48 posto), Rumunjska 26-66 (39 posto). ŠUT ZA DVA: Hrvatska 9-24 (38 posto), Rumunjska 21-39 (54 posto). TRICA: Hrvatska 12-20 (60 posto), Rumunjska 5-27 (19 posto). SLOBODNA BACANJA: Hrvatska 20-27 (74 posto), Rumunjska 1-2 (50 posto). SKOK: Hrvatska 38 (33 obrana+5 napad), Rumunjska 28 (21+7). ASISTENCIJE: Hrvatska 15, Rumunjska 17