Luka Cindrič / Foto: Hina

EP u rukometu: Kraj nadanja za medalju, Hrvatska izgubila od Francuske 27:30

Preveliki broj izgubljenih lopti (14) najveći je razlog poraza Hrvatske rukometne reprezentacije u utakmici protiv Francuske rezultatom 27:30 (13-19).. Iako nošena fanatičnim navijanjem 15 tisuća gledatelja u Areni Zagreb, Hrvatska nije uspjela u najvažnijoj utakmici EP pobijediti odličnu reprezentaciju Francuske koja je sveukupno bila bolja i zasluženo izborila prolazak u polufinale Europskog prvenstva.

Francuska

Nakon što je Norveška u utakmici koja je predhodila dvoboju Hrvatske i Francuske svladala Švedsku sa 28-25, bilo je jasno kako je Hrvatskoj za plasman u polufinale dovoljan i neodlučeni ishod protiv aktualnog svjetskog prvaka. No, iako je francuski izbornik Didier Dinart većim dijelom prvog poluvremena odmarao svoje glavne igrače Nikolu Karabatića i Luca Abaloa, nade u pozitivan rezultat istopile su se već u prvih 30 minuta.

Hrvatska - Francuska 27-30 (7)
Luka Stepančić i Luka Karabatić / Foto:Hina

Kobne po hrvatske ambicije bile su tehničke pogreške u napadu i to u situacijama kada s druge strane nije bilo vratara. Hrvatska je u prvom poluvremenu izgubila čak osam lopti, a barem pet takvih situacija Francuska je kaznila pogotkom u praznu mrežu. Usto su Francuzi jednako toliko puta nakon primljenog pogotka odigrali “brzi centar” u za manje od pet sekundi uzvratili svojim golom.

Hrvatska je bila u prednosti od najviše jednog gola samo u nekoliko navrata u prvih 10-ak minuta, posljednji put 7-6. Nažalost, tada su se zaredale pogreške koje su omogućile Francuzima odvajanje na čak šest razlike do kraja prvog poluvremena.

2. Marino Maric crveni
Marino Mamić / Foto:Hina

Za razliku od utakmice protiv Norveške prije četiri dana kada je na hrvatskim vratima briljirao Ivan Stevanović, u srijedu protiv Francuske izostao je njegov učinak. U prvih 30 minuta uspio je zaustaviti samo jednu loptu, pa ga je pred kraj poluvremena zamijenio Mirko Alilović.

I upravo je Alilović sa svojih nekoliko odličnih reakcija sredinom nastavka omogućio Hrvatskoj približavanje sa zaostatka 18-24 u 41. minuti na 25-26 u 53. minuti. Alilovićeve obrane omogućile su brze protunapade koje je sigurno realizirao Štrlek. Golom Cindrića Hrvatska se približila na samo jedan gol zaostatka, no uslijedio je francuski odgovor preko Lagardea i Luke Karabatića za 25-28.

Hrvatska - Francuska 27-30 (5)
Marko Mamić preko Karabatića / Foto:Hina

Hrvatska je posljednju realnu priliku propustila kada nije realizirala dugi napad u 57. minuti kod rezultata 26-28. Na kraju tog napada je Marko Kopljar morao pucati pod prijetnjom pasivnog napada, no njegov šut zaustavio je Gerard. Sljedeći francuski napad iskoristio je Luka Karabatić i doveo Hrvatsku u izgubljenu poziciju.

Manuel Štrlek je sa šest golova bio najefikasniji u sastavu Hrvatske, po pet su dodali Ivan Čupić i Marko Mamić, dok su Francusku predvodili Nedim Remili sa šest i Kentin Mahe s pet pogodaka.

Francuska je tako s maksimalnih 10 bodova osvojila prvo mjesto u skupini te će u polufinalu u petak igrati protiv drugoplasirane reprezentacije iz skupine II Španjolske, dok će u drugom polufinalu igrati Danska i Švedska.

Hrvatska će u petak od 16 sati igrati za peto mjesto protiv Češke.