EL: Mario Gavranović junak pobjeda Rijeke nad Austrijom u Beču

U susretu 3. kola D skupine Europske lige Rijeka je u Beču pobijedila Austriju 3-1 (2-0) ostvarivši prvu pobjedu u skupini.

Junak utakmice bio je dvostruki strijelac Mario Gavranović (21, 31), a pogodak u posljednjim trenucima susreta zabio je i Zoran Kvržić (90+2). Gol za domaćine postigao je Kevin Friesenbichler u 90. minuti.

Rijeka je rutinirano došla do prve pobjede u skupini protiv desetkovane Austrije, a za tri boda koja ih drže u igri za ostanak u Europi, zaslužna su dva gola sjajnog Gavranovića u prvih pola sata susreta. Sastav Matjaža Keka potom se zatvorio i uspješno čuvao rezultat, sve do same završnice u kojoj su prvo Austrijanci smanjili, a potom Kvržić u sudačkoj nadoknadi potvrdio pobjedu.

Prvu šansu na utakmici Rijeka je iskoristila u 21. minuti nakon akcije Acostya i Bradarića koju je udarcem iz prve okončao Gavranović svaldavši nemoćnog vratara Pentza, inače trećeg čuvara mreže bečkog kluba. U 24. minuti Austrijanci su mogli uzvratiti, ali udarac Monscheina s pet metara sjajno brani Sluga.  U 31. minuti Gavranović postiže i drugi pogodak. Elez je dugom loptom pronašao Acostya, Ganac je prošao braniča Salamona, a na loptu je naletio Gavranović i prizemnim udarcem pogodio mrežu.

U 49. minuti je bivši igrač Austrije Gorgon mogao zabiti treći gol nakon prodora Vešovića, ali mu je šut u zadnji trenutak blokiran. Riječani su se potom povukli, a Bečani su svim silama nastojali doći do gola, pa je veliku priliku imao Tajouri, koji je u 72. minuti potegao iz daljine, a Sluga uz pomoć vratnice obranio. U 79. minuti je ušao Kvržić koji je dvije minute kasnije u situaciji kada je bio sam ispred vrata domaćina neobjašnjivo išao dodavati Gavranoviću, koji nikako nije mogao do lopte.

U 90. minuti Austria je smanjila nakon slobodnog udarca Holzhausera kojeg je glavom dočekao Friesebichler i pokraj Sluge zatresao mrežu. Srećom, kada se očekivala nova dramatična završnica Rijeka je izvela brz protupanad, a Pavičić je pronašao Kvržića koji u padu glavom pogađa za prvu gostujuću pobjedu uopće u Europskoj ligi.

U drugom susretu iz ove skupine Milan i AEK su na San Siru odigrali bez pogodaka. Nikola Kalinić je za talijanski sastav zaigrao od 62. minute, dok je Marko Livaja za goste igrao do 79. minute.

Na ljestvici vodi Milan sa sedam bodova, AEK je drugi s pet bodova, Rijeka ima tri boda, a na začelju je Austrija s jednim bodom.

U idućem kolu sastaju se isti suparnici, ali uz promjenu domaćinstva. Rijeka će na Rujevici ugosti Austriju, dok će AEK i Milan igrati na Olimpijskom stadionu u Ateni. Obje utakmice na rasporedu su 2. studenog.

AUSTRIA BEČ – RIJEKA 1-3

Pred 20.000 gledatelja na stadionu Ernst Happel sudio je Shahrer iz Švicarske.

Strijelci: 0-1 Gavranović (21), 0-2 Gavranović (31), 1-2 Friesenbichler (90), 1-3 Kvržić (90+2)

AUSTRIA: Pentz – Klein, Kadiri, Westermann, Salamon – Serbest (Prokop, 79)- Monschein, De Paula (Tajouri, 59), Holzhauser, Pires – Friesenbichler

RIJEKA: Sluga – Vešović, Župarić, Elez (Punčec, 70), Žuta – Maleš, Bradarić – Acosty (Kvržić, 79), Mišić (Pavičić, 74), Gorgon – Gavranović